راه اندازی استارتاپ بدون پول و سرمایه اولیه

0
783
iranian money

شاید از خودتان سوال کنید: چگونه میتوانم یک کسب‌و‌کار کوچک یا استارتاپ بدون پول و سرمایه اولیه راه اندازی نمایم؟ در جهان هیچ چیزی بدون صرف انرژی امکان‌پذیر نیست. منظور ما از انرژی پول و زمان است. پس اگر پول ندارید میتوانید از زمان خود برای ساخت کسب و کار رویایی خود خرج کنید.

من استارتاپ خودم را بدون پول و با دستان خالی راه اندازی کردم و قبل راه اندازی در سایت‌های بزرگ تحقیق کردم و کتاب های زیادی خواندم تا بتوانم کسب و کارم را بدون پول راه اندازی کنم و راه های زیر را انتخاب کردم: (خبر خوب اینکه راه های زیر ۱۰۰٪ عملی هستند و کار میکنند)

تیم‌های هوشمند

اگر میخواهید یک استارتاپ راه‌اندازی نمائید، خیلی عجله نکنید. شما باید یک تیم حرفه‌ای که در آن حوزه انتخابی شما فعالیت مینماید را انتخاب نمائید و تلاش کنید که با آنها همکاری کنید، چه حضوری و چه به صورت غیرحضوری. با این‌کار شما با یک تیر دو نشان زدید، هم کسب درآمد کردید و هم کسب تجربه. این یک راه هوشمندانه‌ است. حتما تست کنید.

داوطلبان

برخی افراد زمان خالی دارند و بخاطر علاقه به حوزه کاری شما، حاضرند به شما کمک کنند. کافی است شما به صورت عمومی، برخی از اهدافتان از راه اندازی کسب و کار جدیدتان را اعلام نمائید تا افراد شما را در راه رسیدن به کسب و کار رویاییتان به صورت رایگان کمک نمایند. فقط کافیه یک پیام عمومی در شبکه های اجتماعی خود مثل اینستاگرام و فیس بوک ارسال نمائید.

ابزارهای رایگان

در سراسر جهان ما ابزارهای رایگان زیادی داریم که کمک میکنند تا کسب و کارهای کوچک بدون هزینه راه اندازی شوند. شما میتوانید از ابزارهای زیر کمک بگیرید:

  • سایت‌ساز رایگان(مانند وردپرس)
  • لوگو ساز رایگان )مانند لوگاستر(
  • اپ ساز رایگان مثل ( مانند موبایکول)
  • و سایر ابزارهای رایگان که با یک جستجو میتوانید بدست آورید …

حاشیه سود کم

دنبال سود و پول زیاد در قدم های اول نباشید. شما فقط باید به ارزش‌های استارتاپ خود فکر کنید. چه ارزشی میخواهید به مشتریانتان، جامعه و حوزه کاری خود اضافه نمائید؟

اگر میخواهید از طریق فروش خدمات و محصولات کسب‌درآمد نمائید، کمترین سود را برای خود در نظر بگیرید و البته هزینه‌های تان را نیز پایین نگه دارید. با این راه، همیشه یکی از گزینه‌های مشتریانتان باشید.

ایده‌آل گرایی را فراموش کنید

خیلی عالی است اگر شما بهترین لوگو، زیباترین طراحی، قدرتمندترین وبسایت یا اپلیکیشن را داشته باشید، ولی لطفا همه این‌ها را فراموش کنید. شاید بپرسید چرا؟ بخاطر اینکه این چیزهای ایده‌آل نیاز به صرف هزینه زیادی دارد که برای قدم‌های اول استارتاپ نوپای شما ضروری نیست. شما باید کمینه محصول  (MVP: Minimum Valuable Products) استارتاپ رویای خود را رونمایی کنید. یعنی چیزی رونمایی کنید که فقط کار میکند، همین کافی است.

یک جمله معروف در این زمینه است که میگوید:

IF YOU’RE NOT EMBARRASSED BY THE FIRST VERSION OF YOUR PRODUCT, YOU’VE LAUNCHED TOO LATE
اگر از ارائه اولین نسخه‌ی محصول خود به اندازی کافی شرمگین نیستید، خیلی دیر محصول خود را عرضه کرده‌اید.

پول را فراموش کنید و با این اصول، رویای خود را دنبال کنید، همین الان

4.4/5 (9 Reviews)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here